Skip to main content

Friday's playoff action, Saturday's games

May 27, 2011

The North Kingstown baseball team tries to advance to the state semifinals today when they play East Providence at Lischio Field at 1 p.m.

Baseball
East Greenwich 18, St. Raphael 6
EAST GREENWICH - Playing in another do-or-die game, East Greenwich scored early and didn't stop the rest of the game, eliminated St. Raphael from the Division I playoffs with an 18-6 win.
The Avengers scored 18 runs on 16 hits, three of which were home runs. John Kalajian had a pair of two-run shots and David Hopkins hit one in his 4-for-6 day.

Tolman 14, Narragansett 4
PAWTUCKET - The Narragansett baseball team looked like they'd have a shot to upset Tolman after playing a close game with the Tigers in a loss Wednesday.
Tolman made sure it was never close.
After the Mariners scored one run in the first inning, Tolman came back with three in the bottom half and eight over the next three and even a Billy Byrne home run couldn't save the Mariners in a 14-4, mercy-rule shortened game.

Hendricken 4, South Kingstown 1
WARWICK - After the South Kingstown baseball team lost to Middletown Wednesday, Rebel shortstop Harrison Barlow said the team was still confident and could make it to McCoy.
Unfortunately for SK, it ran into the defending state champs a little earlier than it wanted.
SK played well, but couldn't get to Hendricken senior Nick Panarello in a 4-1 loss Friday, ending the Rebels' season.
Alex Coppa and Connor Morse threw well, giving up a combined four runs, but the Rebels managed only four hits of Panarello and didn't score until the seventh inning.

SATURDAY'S SCHEDULE
Baseball
Division I Regional Finals
East Greenwich vs. Cranston East at Cranston Stadium, 1 p.m.
East Providence vs. North Kingstown at Lischio Field, 1 p.m.
Division II Regional Finals
Tolman at Prout, 1 p.m.

Softball
Toll Gate vs. North Kingstown at Ryan Park, 6 p.m.

Boys tennis
Division I semifinals
South Kingstown vs. Hendricken at Slater Park, 12 p.m.
Division II semifinals
Ponaganset vs. East Greenwich at Wheeler Farm, 12 p.m.
Division III semifinals
Exeter-West Greenwich vs. Tiverton at Wheeler Farm, 10 a.m.
Boys track
Chariho, Coventry, East Greenwich, Exeter-West Greenwich, Narragansett, North Kingstown, South Kingstown, Prout, West Warwick at Hendricken Invitational at Hendricken, 10:30 a.m.
Girls track
Chariho, Narragansett at Last chance qualifier at Mount Pleasant, 10 a.m.

View more articles in:
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes